Beyma - 18QLEX1600FE - 18" 8 Ohm SUBWOOFER 1600 RMS
Regular price
Regular price
Sale price
Quantity
Couldn't load pickup availability
- NEW BEYMA 18QLEX1600FE 18" SUBWOOFER SPEAKER HANDLES A MASSIVE 1,600 WATTS AES & 3,200 WATTS PROGRAM POWER HANDLING
- EXCLUSIVE NECK COUPLING REINFORCEMENT
- ALUMINUM DEMODULATION RING FOR LOWER DISTORTION & A MORE FLAT RESPONSE
- HIGH EXCURSION OF 13.0MM & A PEAK TO PEAK CAPABILITY OF 60.0MM
- ULTRA LOW AIR NOISE EVEN WHEN BEING PUSHED VERY HARD
- WATERPROOF CONE W/ TREATMENT ON BOTH SIDES OF CONE
- AVAILABLE IN 4 OHMS. 8 OHMS
| Specifications | |
| Nominal Basket Diameter | 18" |
| Impedance | 8 ohms |
| AES Power Rating | 1,600 Watts |
| Program Power | 3,200 Watts |
| Frequency Response | 30Hz - 1.0kHz |
| Sensitivity (1W/1m) | 97dB |
| Voice Coil Diameter | 4" / 100mm |
| Recom. Enclosure Volume | 4.4 ft3 / 125 Liters |
| Voice Coil Length | 32 mm |
| Air Gap Height | 15 mm |
| X Damage (peak to peak) | 60 mm |
| Mounting Information | |
| Overall Diameter | 18.2" / 462mm |
| Bolt Circle Diameter | 17.4" / 441mm |
| Baffle Cutout Diameter- | 16.8" / 426mm |
| No. Of Mounting Holes | 8 |
| Volume Displaced By Driver | 0.28 ft3 / 8.0 Liters |
| Overall Depth | 9.2" / 233mm |
| Net Weight | 32.1 lb. / 14.6 kg. |
| Shipping Weight | 35 lb. / 15.9 kg. |
| Materials | |
| Basket | Die Cast Aluminum |
| Cone | Waterproof Front & Back Paper |
| Surround | Treated Cloth |
| Voice Coil | Inner/Outer Copper Wire |
| Voice Layers | Four |
| Demodulation Ring | Aluminum |
| Spider | Double Silicone |
| Magnet | Ferrite |
| Thiele-Small Parameters | |
| Resonant Frequency (fs) | 30 Hz |
| Impedance (Re) | 5.3 ohms |
| Coil Inductance (Le) | 3.9 mH |
| Mechanical Q (Qms) | 6.5 |
| Electrical Factor (Qes) | .24 |
| Total Q (Qts) | .23 |
| Comp. Equivalent Vol. (Vas) | 6.89 ft3 / 195 Liters |
| Voice Coil Overhang (Xmax) | 13.0 mm |
| Moving Mass (Mms) | 323 Grams |
| Surface Area of Cone (Sd)m2 | 0.1255m2 |
| BL Factor | 36.4 N/A |
| Reference Efficiency | 2.1% |