Black Sheep Audio | BSK-4000.1 | 4000 Rms | Anarchy Series | 🇰🇷 Korean design
Sale Sold out
Amplifier class
Amplifier configuration
RMS Wattage
Quantity
🛠️ Black Sheep Audio | BSK-4000.1 🛠️
The Wolf in Sheep’s Clothing 🐺🔊
When the competition is looking for a label, you’re looking for a trophy. 🏆
THE HEART OF THE BEAST 🔌⚡
⚡ RAW POWER: 4000W RMS (Conservative @ 12v) | 5500W+ PEAK at 14.4V.
🇰🇷 KOREAN PEDIGREE: Master-class PCB architecture for maximum efficiency and zero floor noise.
⛓️ LINKABLE: Master/Slave Link Mode for when 5.5k just isn't enough.
📏 THE FOOTPRINT: A massive 700mm of heat-sync real estate. This is (32 lbs) of pure, unadulterated aluminum and copper.
TECHNICAL INTEL 📊
FEATURE SPECIFICATION
Operating Voltage DC 9V – 15V
Output @ 1 Ohm
 4000W RMS (Conservative @ 12v)
 5500W x 1CH (@ 14.4V)
Output @ 2 Ohms 2900W x 1CH
Output @ 4 Ohms 1500W x 1CH
SNR ≥ 95 dB (Crystal Clear)
Freq. Response 15Hz – 270Hz
Low Pass Filter 35Hz – 250Hz
Subsonic Filter 10Hz – 50Hz