NVX - XQA16005 1600W RMS XQ-Series SQ Hi-Res Class D 5-Channel Amplifier with X-Boost
Sale Sold out
Quantity
Product Details:
XQ Series SQ Class D 1 ohm Stable 5-Channel Amplifier
RMS Power Rating:
4 ohm: 125 watts x 4 channel + 300W x 1
2 ohm: 200 watts x 4 channel + 500W x 1
Bridged: 400 watts x 2 channel @ 4 ohm + 800W @ 1 ohm
Hi-Res Capable
Total RMS power output: 1600 watts
LED Indicators: Power, Protect, Clip, and X-Boost lights
Includes a Wired Bass Level Remote Control
Speaker-Level (High-Level) Inputs (Requires adapter like the Kicker KISL)
Tiffany-Style RCA Pre-Amp Inputs and Outputs
Signal-Sensing Remote Turn-On: Supports Remote, DC Offset, and Audio activation
4-Way Protection Circuitry: Thermal, overload, speaker short, and DC offset protection
X-Boost Circuitry: Enhances bass response and compensates for bass roll-off (Sub Only)
Maximum Input Level Control: Features LED optimization and clip indicators
Input sensitivity: 0.2 - 10 volts
Frequency Response: 10 - 40000 Hz
Total Harmonic Distortion (THD): <0.1%
Signal to Noise Ratio: >96 dB
Variable high-pass filter: 50 - 5000 Hz, 24 dB/octave (Metal Shaft with 41 Click Positions)
Variable low-pass filter: 50 - 5000 Hz, 24 dB/octave (Metal Shaft with 41 Click Positions)
Subsonic filter: 10 - 55 Hz, 24 dB/octave
Variable Bass Boost: 0 - 18 dB @ 45 Hz
Adjustable Phase Control: 0° to 180°
Fuse Rating: 175A
1/0 AWG gauge amplifier wiring kit is recommended for installation
Dimensions: 14.69" L x 6.85" W x 1.89" H