Nemesis Audio - UM-1200X4D - 600W RMS 4-Ch Ultra Micro Class D Amp
Regular price
Regular price
Sale price
Quantity
Couldn't load pickup availability
Max/ RMS Power (@ 14.4V, < 1% T.H.D.):
- 200W x 4CH MAX / 100W x 4CH RMS @ 4Ω
- 300W x 4CH MAX / 150W x 4CH RMS @ 2Ω
- 600W x 2CH MAX/ 300W x 2CH RMS @ 4Ω (Bridged)
- Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz
- Crossover Range: 40 Hz – 400 Hz
- Input Sensitivity: 0.25V – 10V
- Signal-to-Noise Ratio: > 90 dB
- Total Harmonic Distortion (T.H.D.): < 0.3%
- Dimensions: 171.7mm x 84.4mm x 40.5mm (or 6.76″ x 3.33″ x 1.6″)