Nemesis Audio - NA-K500X4D 500W x 4 Class D 4-Channel Car Amp -Made in Korea
Couldn't load pickup availability
Made in Korea
4-Ohm RMS Power: 500W x 4
2-Ohm RMS Power: 700W x 4
4-Ohm RMS Bridged Power: 1400W x 2
Frequency Response: 10Hz-25KHz
Signal to Noise Ratio: < 95dB Damping Factor: < 100dB Efficiency (4-Ohm, 100Hz): 77% Input Sensitivity: 6V - 0.2V Subsonic Filter: 10Hz-500Hz Low Pass Filter: 50Hz-500Hz x10 LPT Multiply: x10 (500Hz-5KHz) High Pass Filter: 20Hz-500Hz x10 HPF Multiply: x10 (200Hz-5KHz) Audiophile Grade Tiffany RCA Input & Output 0 Gauge Power & Ground Input Working Voltage: 10V-16V Tested Voltage & THD: 14.4V & Less than 1% Remote Gain Control with Clipping Indicator 4 Way Protection Circuits (Thermal, High & Low Voltage, Short & Dc) Dimensions (LxWxH): 380x220x68mm
| Series | Korean ,TEAM |
|---|---|
| Channels | 4 |
| Amp Watts | 500W |