Nemesis Audio - MICRO-3000D - 3000W Max/1500W RMS Class D Monoblock Amp
Sale Sold out
Quantity
  • Max/RMS Power (@ 14.4V, < 1% T.H.D.):
    • 1340W MAX/670W RMS @ 4Ω
    • 2200W MAX / 1100W RMS @ 2Ω
    • 3000W MAX / 1500W RMS @ 1Ω
  • Frequency Response: 20Hz – 500Hz
  • Crossover Range: 50Hz – 250Hz
  • Input Sensitivity: 0.2V – 10V
  • Signal-to-Noise Ratio: > 90 dB
  • Total Harmonic Distortion (T.H.D.): < 0.3%
  • Dimensions: 257mm x 143.6mm x 44.5mm (or 10.1″ x 5.6″ x 1.72″)