Nemesis Audio - MICRO-2800X4D - 2800W Max/1400W RMS 4-Channel Class D Amp
Regular price
Regular price
Sale price
Quantity
Couldn't load pickup availability
Max RMS Power (@ 14.4V, < 1% T.H.D.):
- 440W X 4CH MAX / 220W x 4CH RMS @ 4Ω
- 700W x 4CH MAX / 350W x 4CH RMS @ 2Ω
- 1400W x 2CH MAX / 700W RMS x 2CH @ 4Ω (Bridged)
- Frequency Response: 20Hz – 20KHz
- Crossover Range: 40Hz – 400Hz
- Input Sensitivity: 0.2V – 10V
- Signal-to-Noise Ratio: > 90 dB
- Total Harmonic Distortion (T.H.D.): < 0.3%
- Dimensions: 247mm x 143.6mm x 44.5mm (or 9.72″ x 5.6″ x 1.72″)