Nemesis Audio - MICRO-1600X4D - 1600W Max/ 800W RMS 4-Channel Class D Amp
Sale Sold out
Quantity
  • Max/RMS Power (@ 14.4V, < 1% T.H.D.):
    • 200W x 4CH MAX / 100W x 4CH RMS @ 4Ω
    • 300W x 4CH MAX / 150W x 4CH RMS @ 2Ω
    • 600W x 2CH MAX / 300W x 2CH RMS @ 4Ω (Bridged)
  • Frequency Response: 20Hz – 20KHz
  • Crossover Range: 40Hz – 400Hz
  • Input Sensitivity: 0.2V – 10V
  • Signal-to-Noise Ratio: > 90 dB
  • Total Harmonic Distortion (T.H.D.): < 0.3%
  • Dimensions: 227mm x 112mm x 43.6mm (or 8.94″ x 4.4″ x 1.72″)